O Festiwalu

Festival Chillout Classic Straszyn 700 to cykliczna , doroczna muzyczno-literacka impreza odbywająca się na terenie gminy Pruszcz Gdański dla mieszkańców gminy oraz służąca promocji gminy, w szczególności Straszyna.
W tym roku obchodzimy w Straszynie piękny jubileusz 700-lecia. Realizujemy wiele oddolnych inicjatyw jak chociażby sztafetę na 700 km., sadzimy drzewa i wpisujemy w Księdze Straszników Drzew, wyznaczamy rekreacyjna ścieżkę 700 m. nad Radunią. I właśnie w tym roku postanowiłem do tego dodać i zrealizować pomysł, który chodził za mną już od kilku lat.
Głównym celem festiwalu jest promowanie stylu życia w oparciu o muzykę i literaturę dla osiągnięcia wewnętrznej równowagi i szczęścia. Festiwal wykorzystuje ideę uczestniczenia w kulturze poprzez aktywne słuchanie z relaksem i odprężeniem. Publiczność na leżakach i materacach przy przyciemnionym świetle jest szczególnie uwrażliwiona na dźwięk i słowo.
Na festiwalu będzie promowana muzyka klasyczna, elektroniczna, jazz oraz muzyka pop, od elektronicznego ambientu po indie folk, szeroko rozumianej jako muzyka chillout.
Podczas festiwalu będą się też odbywały szeroko zakrojone działania w celu zwiększenia czytelnictwa. Będą to spotkania z autorami, premiery książek, rozmowy z pisarzami, intelektualistami a także aktywne słuchanie literatury czytanej przez znanych aktorów. Opiekunem tych działań będzie Mediateka w Straszynie.
Festiwal, poprzez działania okołofestiwalowe jak spacery ziołowe, warsztaty dla dzieci, gry planszowe, synchroniczne słuchanie audycji i bajek, skierowany będzie do całych rodzin i  młodzieży.
Festiwal odbędzie się 17, 18, 19 września 2021 r.

Program

Dzień 1: 2021-09-17

"Wariacje Goldbergowskie"

Piotr Słopecki

Festiwal zainauguruje występ Piotra Słopeckiego ze słynnymi “Wariacjami Goldbergowskimi” Jana Sebastiana Bacha. I nie mogło być inaczej, bo to ten utwór był inspiracją do koncertów a finalnie Festiwalu Chillout Classic.

“Wariacje Goldbergowskie” Bacha skomponowane zostały jako swoiste panaceum na bezsenność hrabiego von Keiserlingka, rosyjskiego pretendenta do drezdeńskiego tronu, który cierpiał na bezsenność. Podczas nieprzespanych nocy prosił swego klawesynistę, Johanna Gottlieba Goldberga, aby ten umilał mu swą grą czas i tym samym pomagał przetrwać długie godziny bez snu. Goldberg był w tamtym czasie uczniem Bacha, dlatego też to do niego zwrócił się hrabia o skomponowanie utworu klawesynowego, który pełniłby rolę swoistej kołysanki. Bach przyjął to zamówienie, dochodząc do wniosku, że najodpowiedniejszą formą będzie cykl wariacji na temat spokojnej wyciszonej sarabandy.

17 września 19:00

Galeria Szczudło, Straszyn, Cena 50 zł

Dzień 1: 2021-09-17

Recital Chillout Classic

Baltic String Quartet

Gdański kwartet smyczkowy tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, obecnie związani z Filharmonią Bałtycką i Teatrem Muzycznym. Połączyła ich wspólna pasja, szerokie spojrzenie na sztukę i poczucie humoru. Muzycy spełniają się zarówno w projektach typowo klasycznych jak i bardziej nowatorskich. Ich repertuar łączy muzykę kameralną, rozrywkową, jazzową oraz elementy kabaretu.

Baltic String Quartet jest  pomysłodawcą i organizatorem “Niedzielnych spotkań z muzyką 13:13”, które odbywają się cyklicznie w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki. Od 2008 r. organizuje  koncerty pod nazwą „Chillout Classic”, podczas których widzowie mogą relaksować się przy muzyce, leżąc na wygodnych sofach i leżakach, przy zgaszonym świetle. Koncert w ramach festiwalu będzie pięknym ukoronowaniem przygody z tego typu występem.

Lider kwartetu – Tomasz Diakun jest pomysłodawcą Festiwalu.

W programie recitalu Chillout Classic znajdą się zarówno klasyczne przeboje jak Aria z Wariacji Goldbergowskich Bacha, Marzenie Shumanna, Łabędź Saint-Saensa, czy Nocturn Es-dur Chopina jak i muzyka filmowa z takich przebojów filmowych jak Casablanca czy Śniadanie u Tiffanego. Nie zabraknie też  minimalistycznej muzyki estońskiego kompozytora Arvo Parta, Erica Satie czy ciekawostki muzycznej Johna Cage 4’33.

To będzie 18 specjalnie dobranych utworów idealnych do relaksu a nawet snu. Hasło na ten wieczór to cytat Paula Claudela “Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza”

17 września godzina 22:00

Galeria Szczudło, Straszyn, cena 50 zł

Dzień 2: 2021-09-18

Spacery zielarskie

Dorota Grądzka

Dorota Grądzka to specjalistka i miłośnik ziół. Jest naturoterapeutką, fitoterapeutką i zielarką. Mówi o sobie: “Babcia nauczyła mnie stawiać bańki, mama pozwoliła postawić je na swoich plecach. Poznawałam aptekę rosnącą na łąkach. Po 20 latach pomagania rodzinie i znajomym postanowiłam pójść w świat i pomagać też innym. Przede wszystkim pomagam uruchomić moc zdrowego życia. Odkryć siły drzemiące w każdym z nas. To sprawia, że jestem Uzdrowicielką.”

Spacer ziołowy z Dorotą Grądzką to trzy w jednym. Wykład ziołowy na żywo i w terenie, potem wspólne przygotowywanie z zebranych ziół pesto oraz herbaty a na koniec wspólna biesiada. Pesto będzie dodane do wcześniej przygotowanych w Wiejskiej Chacie ziemniaków. Edukacja, radość, wspólnota… Pycha!!!

Spacer ziołowy odbędzie się w sobotę 18 września i będzie trwał 4 godziny. Start 11:00 Wiejska chata. Spacer jest dedykowany dla całych rodzin. Maksymalna ilość dorosłych to 30 osób.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem Mieczysława Struka Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Magdaleny Kołodziejczak Wójt Gminy Pruszcz Gdański przy współorganizacji Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański.

Wydarzenie bezpłatne
W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt od 05.09.2021 pod adresem kontakt@ChilloutClassic.com

Dzień 2: 2021-09-18

Audycja „Miłomuzomania”

Kinga Krasuska

Synchroniczne słuchanie audycji radiowej “Miłomuzomania” Kingi Krasuskiej z Radia Nowy Świat.

Audycja młodej autorki powstała rok temu, w momencie powstania Radia Nowy Świat, a już dziś jest kultową audycją, która zdaje się poszerzać muzyczne horyzonty nawet najbardziej wytrawnych audiofilów.

„Miłomuzomania” to konglomerat gatunków i brzmień. Są tu spokojny ambient, indy folk, indy pop, muzyka ocierająca się o klasyczną, jest też dużo skandynawskiego klimatu. Każda audycja jest bardzo precyzyjnie przemyślana, a wrażliwość autorki ma ogromny wpływ na odbiór audycji.

Kinga Krasuska to finalistka naboru „Młodych Talentów”. Obok Miłomuzomanii, które realizuje w soboty 16-18, prowadzi też w Radio Nowy Świat czwartkowe nocne spotkania pt.”Sejsmograf” o 23:00.
Synchroniczne słuchanie audycji to pomysł Tomasza Diakuna- dyrektora festiwalu. To pomysł, by wspólnie, w większej grupie, móc przeżywać muzykę prezentowaną w radio na żywo i to na leżakach i materacach z własnymi słuchawkami. To taka próba generalna przed koncertami, które odbędą się tego dnia o 19:00 i 22:00

Galeria Szczudło
Sobota 18 września, godz. 16:00

Należy przyjść z własnymi smartfonami i słuchawkami.
Wstęp wolny

Dzień 2: 2021-09-18

Fantasy Stories - muzyka elektroniczna

Tomasz Perz

Tomasz Perz jest zawodowym muzykiem, ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku, następnie był chórzystą w Operze Bałtyckiej. Jest cenionym kompozytorem muzyki chóralnej a obecnie tworzy przestrzenną, ilustracyjną muzykę elektroniczną. W swoim dorobku ma już trzy solowe płyty z autorską muzyką, rekomendowane przez Radio Gdańsk oraz eksperta w dziedzinie muzyki elektronicznej, kultowego redaktora Trójki, Jerzego Kordowicza.

Jego najnowsza płyta Fantasy Stories jest kontynuacją znakomitej Fantasy World. Premiera tej płyty odbędzie się na antenie Radia Gdańsk 15 września, by trzy dni później przedstawić ją w koncertowej wersji na Festiwalu Chillout Classic.

18 września 19:00

Galeria Szczudło, Straszyn, Cena 50 zł.

Dzień 2: 2021-09-18

Stare piosenki

Monika Borzym

Dzięki autorskiemu projektowi muzyczno – literackiemu dwójki znakomitych artystów – MONIKI BORZYM i KRZYSZTOFA DYSA, przeniesiemy się do świata muzyki sprzed 1939 roku, ale… Nie będą to jedynie odkurzone, stare piosenki, a absolutnie współczesne jazzowe brzmienie.

Melodie autorstwa m.in. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego z nieśmiertelnymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara w wykonaniu Moniki Borzym i Krzysztofa Dysa to coś więcej niż tylko przedwojenny jazz. Zmysłowy, świadomy głos Moniki i fortepianowe aranżacje Krzysztofa przeobrażają jazzowe standardy i przedwojenne utwory w całkiem nowe doświadczenie. Współtworzą koncept zatytułowany.

Usłyszymy takie utwory jak m.in. „Na pierwszy znak”, „Pokoik Na Hożej”, „Warszawo, moja Warszawo”, „Płyta z zadrą w sercu” oraz „Takie Ciało”– napisana specjalnie dla Moniki przez Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego – energetyzująca piosenka o tym, że kobiece ciało w każdym rozmiarze jest piękne.

18 września, 22:00

Galeria Szczudło, Straszyn, Cena 100 zł

Dzień 3: 2021-09-19

Pieczenie chleba z Mielnikiem

To inicjatywa naszej straszyńskiej piekarni. Piekarnia Mielnik poprowadzi dla dzieci warsztaty z pieczenia chleba, bułeczek, warkoczy… Dzieci będą mogły poznać skład ciasta, zatopić się w cieście i wykreować swoje własne wypieki.
Impreza rodzinna, bezpłatna.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Mieczysława Struka Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Magdaleny Kołodziejczak Wójt Gminy Pruszcz Gdański przy współorganizacji Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański.

Chata nad Radunią, niedziela, godz. 11:00 

Ilość miejsc ograniczona. Wstęp wolny.

Dzień 3: 2021-09-19

Opowiem Ci bajkę Lema

Pomysł - Agnieszka Jadeszko

“Opowiem Ci bajkę Lema” to pomysł Agnieszki Jadeszko, polonistki Szkoły Podstawowej w Straszynie.
Pomysł polega na tym, że jedna wybrana bajka Stanisława Lema będzie zinterpretowana na cztery różne sposoby. Na warsztat bajkę wezmą cztery pokolenia: dzieci, młodzież szkolna, dorosła młodzież oraz seniorzy z Klub Seniora w Straszynie. To będzie niespodzianka w jaki sposób każda z grup przedstawi bajkę…może to będzie teatr cieni, czytanie na głosy…liczymy na kreatywność każdej z grup.
Na koniec przedstawienia dzieci, zilustrują bajkę poprzez rysunek białą kredą na czarnym papierze.
To będzie wspaniały przedsmak wieczornego występu Katarzyny Figury, która m.innymi przeczyta właśnie  samą bajkę.
Impreza jest dedykowana dla całych rodzin, dla wszystkich, którzy kochają Lema i dla tych co jeszcze go nie znają.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Mieczysława Struka Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Magdaleny Kołodziejczak Wójt Gminy Pruszcz Gdański przy współorganizacji Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański.

Wstęp wolny.
Niedziela 19.09.2021 godz.13:00 

Chata nad Radunią
Czas trwania imprezy 1.5 godziny

Dzień 3: 2021-09-19

"Bajki robotów"

Katarzyna Figura

Katarzyna Figura to jedna z bardziej rozpoznawalnych aktorek na polskiej scenie filmowej, telewizyjnej i teatralnej. Jest gdynianką i artystką Teatru Wybrzeża w Gdańsku. Do swych licznych nagród w tym roku dodała statuetkę Gryfa Pomorskiego za działalność artystyczną. A już za chwilę, tuż po Festiwalu w Straszynie, odbędzie się Festiwal Filmowy w Gdyni i kto wie?

Na niedzielny wieczór festiwalowy, który zamknie edycję 700, Katarzyna Figura przeczyta “Bajki robotów” Stanisława Lema. W tym roku obchodzimy rok Lema i będzie to znakomita okazja, żeby przypomnieć sobie lub poznać przygody robotów i ich konstruktorów. “Bajki robotów” to zabawne skrzyżowanie literatury science fiction i tradycyjnej baśni. Ich wyjątkowość polega na tym, że baśniowe fabuły rozgrywają się w kosmicznej scenerii, bohaterami są istoty mechaniczne, natomiast rolę czarowników i wróżek pełnią uczeni konstruktorzy. W kosmicznych baśniach Stanisława Lema beztroska parodia i zabawa mieszają się z poważnymi problemami. Od czytelnika zależy zaś, jakie wnioski zdoła wyciągnąć z lekcji, której udzielają mu bajkowe roboty.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Mieczysława Struka Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Magdaleny Kołodziejczak Wójt Gminy Pruszcz Gdański przy współorganizacji Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański.

19 września 19:00

Galeria Szczudło, Straszyn, wydarzenie bezpłatne
Aby otrzymać zaproszenie – prosimy o kontakt od 05.09.2021 pod adresem kontakt@ChilloutClassic.com

Organizatorzy

Tomasz Diakun – dyrektor Festiwalu

Grażyna Goszczyńska – Michalkiewicz – organizacja

Anna Tybel – Chmielewska – grafika

Andrzej Chmielewski – promocja

Współpraca

Mediateka w Straszynie

OKSiBP Cieplewo

Chata nad Radunią

Agnieszka Jadeszko

Współpraca medialna Radio Nowy Świat

Patronat

Honorowy patronat Marszałka Województwa Pomorskiego

Honorowy patronat i wsparcie Gminy Pruszcz Gdański

Patronat medialny: Radio Spin, Radio Gdańsk, RMF Classic, Chilli Zet.

Sponsorzy

Piekarnia Mielnik

Parkan

Młody Straszyn

Tektus

Mado-Media Katarzyna Miąskowska

21 Grafik  Anna Tybel-Chmielewska

Robert Gembala

Szkoła Podstawowa w Straszynie